na świecie

Ciclovia to międzynarodowa idea społeczna, angażująca społeczeństwo w budowanie przestrzeni publicznej dla zdrowego stylu życia. Polega na zamykaniu miejskich ulic dla samochodów,
a udostępnianiu ich pasjonatom sportu i aktywnej rekreacji: rolkarzom, skaterom, rowerzystom,
miłośnikom Nordic Walking, joggingu, spacerów, hulajnóg, riksz, taczek i co kto lubi, byle nie generowało hałasu i nie posiadało silnika spalinowego. W trakcie Ciclovii odbywa się mnóstwo imprez towarzyszących, w większości promujących ruch i zdrowy styl życia: zajęcia z jogi, fitness, tańca, animowane zabawy dla najmłodszych, degustacja regionalnych potraw itp.


Idea "ciclovias" zrodziła się w Kolumbii, w Bogocie w latach 70. i bardzo szybko zaraziła cały świat:
w Monachium,
Dallas, Los Angeles, New Brunswick, Winnipeg, Acapulco, Providence, Berkeley całe rodziny bawią się na tej fantastycznej imprezie. Jej pomysłodawcą jest Jamie Ortiz. W Bogocie ścieżki rowerowe to "ciclorutas", zaś ulice czasowo zamknięte do tego celu nazywane są "ciclovías". Początkowo Ciclovia w Bogocie odbywała się raz w roku. Obecnie w każdą niedzielę już od 7:00 rano przez 7 godzin na 120 km ulic bawi się 2 mln miłośników aktywnego wypoczynku (30% mieszkańców).

Zobaczcie, jak bawi się Bogota:

Ciekawostką jest, że to właśnie w miejscu narodzin Ciclovii, w 2007 roku kolumbijski kongresmen José Fernando Castro Caycedo wystąpił z projektem ustawy zakazującej jej organizacji, argumentując,  
że powoduje korki...
Przeciwko ustawie zaprotestowali  zarówno byli burmistrzowie - orędownicy imprezy - Enrique Peñalos i Samuel Morenom, niektórzy członkowie rady miejskiej, jak i uczestnicy Ciclovii. Propozycja nowej ustawy została odrzucona :)